Przekształcenie Grupy PaTPORT

Witamy wszystkich PaTowiczów!

W ostatnich dniach otrzymaliśmy od policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim bardzo smutną informację o wygaszaniu Programu PaT w całej Polsce. Spowodowane jest to w naszym odczuciu gruntownymi zmianami w Komendzie Głównej Policji w Warszawie. Wielka szkoda... 

Ciekawe co myśli teraz insp. Grzegorz Jach, którego odejście na emeryturę "osłabiło" działalność Programu w Komendzie Głównej Policji. Podczas odejścia twórca programu profilaktyki uzależnień Komendy Głównej Policji i Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka powiedział: "Zdejmuję policyjny mundur bo kończy się moja służba, ale ta idea pozostaje we mnie".

Działalność profilaktyczna i wolontariacka jest jednak nam bardzo bliska, w związku z tym zaraz po otwarciu zmodernizowanej siedziby GOK powołane zostanie Młodzieżowe Centrum Wolontariatu, gdzie będziemy mogli kontynuować część naszych działań i rozpocząć nowe wyzwania!

Nie zabraknie też naszej pomocy, w formie wolontariatu podczas akcji "Oddaj krew w Majówkę", która odbędzie się 27 maja 2018 roku w godzinach od 10 do 14, w Szkole Podstawowej w Przygodzicach. 

Pozdrawiamy i do zobaczenia 

Profilaktyka w Mojej Woli

Grupa PaTport Przygodzice działająca przy miejscowym GOK-u godnie prezentowała działania profilaktyczne podczas Głosu Profilaktyki w Mojej Woli. To nie tylko godna naśladowania postawa wolontariackich działań profilaktycznych ale i wspaniała promocja Gminy Przygodzice. Dziękuję wszystkim za czynny udział i pomoc, a Kindze Duczmal za realizacje i skład filmu z tego czerwcowego wydarzenia!

 

PaTPORT, krwiodawstwo i majówka

27 maja 2017 wolontariusze PaTPORT wzięli czynny udział w akcji "Oddaj Krew w Majówkę", wspominając miniony rok, przypominamy film podsumowujący to wydarzenie i nasz udział w nim!

 

PaTPORT PRZYGODZICE na Zlocie w WOLSZTYNIE

Fantastyczna atmosfera, przyjacielskie relacje oraz ogrom dobrej energii! W taki właśnie sposób można podsumować II Ogólnopolski Zlot PaTPORTÓW, który w dniach 14-15 maja 2016 roku odbył się w Wolsztynie. W tegorocznej akcji edukacyjno-profilaktycznej w Wielkopolsce wzięło udział ponad 600 PaTowiczów z całej Polski. Wśród tak dużej publiczności ponad 20 osobową grupę stanowiła młodzież z grupy PaTPORT PRZYGODZICE, nad którymi opiekę sprawowali Robert Kaczmarek i Hanna Wajs.

Przesłaniem wydarzenia było jak zawsze utrwalanie wśród młodzieży przekonania, że najważniejsze jest BEZPIECZEŃSTWO!

Tegoroczny Zlot PaTPORTÓW oficjalnie rozpoczął się hymnem PaT „Nie wracajmy jeszcze na ziemię" oraz prezentacją LipDub-u z pierwszego Zlotu, który odbył się rok temu w Bydgoszczy. W uroczystym otwarciu II Ogólnopolskiego Zlotu PaTPORTÓW, który poprowadził Grzegorz Jach - autor programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty" udział wzięli:

  • mł. insp. Konrad Chmielewski - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu,

  • dr Krzysztof Błaszczyk - przedstawiciel Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Poznaniu,

  • Janusz Frąckowiak - Starosta Powiatu Wolsztyńskiego,

  • Wojciech Lis - Burmistrz Wolsztyna,

  • nadkom. Maciej Purol - Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu,

  • insp. Zbigniew Drzymała - Komendant Powiatowy Policji w Wolsztynie

oraz przedstawiciele sądownictwa, straży miejskiej, sanepidu, OHP, oświaty, kultury, leśnictwa i funkcjonariusze Policji z wszystkich komend powiatowych i miejskich wielkopolskiego garnizonu.

Z największej profilaktycznej sceny w kraju, którą 14 maja 2016 roku była estrada II Zlotu PaTPORTÓW w Wolsztynie słowa do młodzieży skierowali:

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu

Starosta powiatu Wolsztyńskiego:

Burmistrz miasta Wolsztyn

Przedstawiciel Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty

Podczas uroczystej Gali Zlotu oficjalną nominację oraz statuetki Zlotu otrzymał m.in. PaTPORT PRZYGODZICE. Nominację tą odebrała Kapitan PaTPORTU Klaudia Pietrzykowska.

PaTowicze po raz kolejny udowodnili, że można się świetnie bawić, tańczyć, śpiewać bez alkoholu, narkotyków czy innych substancji psychoaktywnych.

Równolegle ze ZLOTEM odbywało się szkolenie liderów, kapitanów i opiekunów PaTPORTÓW oraz policjantów profilaktyków z Wielkopolski poprowadzone przez Impresariat programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty".

W odniesieniu do aktualnej sytuacji w kraju dotyczącej sięgania przez młodzież po środki psychoaktywne tzw. „dopalacze", szczególnie istotne jest wzmacnianie w procesie wychowawczym profilaktyki rówieśniczej. Program PaT Komendy Głównej Policji proponuje w swojej strategii działania profilaktyczno-edukacyjne adresowane do młodzieży szkolnej. ZLOT PaTPORTÓW dokładnie wpisuje się w tę koncepcję i w kampanię MSWiA „Dopalacze kradną życie".

Strategia programu PaT oparta jest na tworzeniu struktury niższej wobec młodzieżowych miejskich i powiatowych grup PaT. Podstawową strukturę organizacyjną stanowi PaTPORT, który może być utworzony samodzielnie w każdej placówce szkolnej lub wychowawczej.

PaTPORT to najnowsze i najprostsze rozwiązanie organizacyjne dla osób zainteresowanych zainicjowaniem lub włączeniem już prowadzonych działań metodą twórczej profilaktyki rówieśniczej do ogólnopolskiego programu edukacyjno-profilaktycznego Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty" realizowanego w kraju od 2006 roku.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Powstała młodzieżowa grupa profilaktyczna w Przygodzicach!

Uchwałą z dnia 19 kwietnia 2016 roku zainicjowano rozpoczęcie działalności PaTPORT-u przy Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach dla młodzieży uczącej się lub mieszkającej na terenie gminy Przygodzice. Grupa nosi nazwę: PaTPORT PRZYGODZICE a działać będzie w ramach Programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. W skład grupy wchodzą uczniowie gminnych szkół, młodzi mieszkańcy gminy oraz młodzież w Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach.

W uroczystości udział wzięły władze samorządowe Gminy Przygodzice z wójtem Krzysztofem Rasiakiem na czele, ekspert programu PaT Robert Kaczmarek, grono pedagogiczne i uczniowie - członkowie grupy PaTPORT. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, tj. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Piotr Wilkowski, Komendant Komisariatu Policji w Odolanowie podinsp. Mirosław Józefiak, kierownik Posterunku Policji w Przygodzicach asp. sztab. Artur Gierczyk, koordynator PaT sierż. Małgorzata Łusiak i nadkom. Krzysztof Kula.

W czasie spotkania uczniowie poznali ideę programu „Profilaktyka a Ty" oraz założenia działalności grupy PaTPORT. Młodzież wybrała spośród siebie Kapitana PaTPORTU, którą została Klaudia Pietrzykowska oraz pięcioosobowy Kapitanat w składzie: Karolina Kopras, Agata Chwołka, Patrycja Tkacz, Eryk Bączkiewicz i Kamil Zdobylak. Młodzi PaTowicze usłyszeli również cenne uwagi związane z aktualnymi zagrożeniami sięgania przez młodzież po środki psychoaktywne oraz stosowania cyberprzemocy i przemocy rówieśniczej. Całości towarzyszyła wspaniała atmosfera i wiele deklaracji współpracy. Opiekunami grupy zostali Robert Kaczmarek i Dariusz Sosiński.

Robert Kaczmarek

 

fot. Dawid Karwatka

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OSP Przygodzice

osp przygodzice

 

Dane kontaktowe

ul. Wrocławska 52
63-421 Przygodzice

NIP: 622-23-98-087

Dyrektor: Robert Kaczmarek

Telefon/Fax: 62-592-70-11
e-mail: gokp@osw.pl

Urząd Gminy Przygodzice

logo-przygodzice

Odwiedziny

4168908
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Razem
5938
1287
7225
49060
4168908

Twoje IP: 3.92.91.54
Monday the 15th. Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach | 2013