O zespole "Kosynierzy"

Drukuj

Zespół Tańca Ludowego „Kosynierzy” liczy sobie niespełna 10 lat. Zarzewiem do zawiązania zespołu stały się spotkania grupy młodzieży z zespołu szkół w Jankowie Przygodzkim w celu zorganizowania corocznych dożynek sołeckich. W późniejszym czasie, już pod obecną nazwą ZTL „Kosynierzy”, grupa funkcjonowała bez nadzoru artystycznego, przygotowując występy samodzielnie. „Kosynierom” przewodniczył wówczas Dariusz Piechowiak – obecnie były tancerz, przyjaciel i działacz na rzecz zespołu.

Wiosną 2014 roku współpracę z zespołem podjęła Pani Agata Niedzielska -  choreograf i Kierownik Sekcji Artystycznych Gminnego Ośrodka Kultury W Przygodzicach. Od tego momentu tancerze zaczęli się spotykać na regularnych próbach, odbywających się dwa razy w tygodniu. Niespełna półroczna praca zaowocowała dwiema choreografiami. Podczas dożynek, poza samodzielnie opracowanym polonezem, „Kosynierzy” pochwalili się nowym krakowiakiem oraz suitą tańców wielkopolskich. Był to również pierwszy występ zespołu w nie pożyczonych ale własnych strojach ludowych. Zostały one zakupione dzięki darowiźnie firmy GAZ-SYSTEM. W tym czasie „Kosynierzy” otrzymali także wsparcie z funduszu sołeckiego oraz z dotacji Gminy dla Stowarzyszenia „Rozwój i Edukacja” sołectwa Janków Przygodzki, dzięki którym zakupiono buty.

Od tego momentu rozwój zespołu przybrał galopujące tempo. Mimo bardzo krótkiego stażu tanecznego, swoimi umiejętności, charyzmą i radością, Kosynierzy zdobywali serca publiczności podczas każdego swojego występu.

Na początku 2015 r. zespół został włączony do sekcji tańca ludowego Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach. Dzięki instytucji a także Stowarzyszeniu „Rozwój i Edukacja” sołectwa Janków Przygodzki oraz wielu przyjaciołom i darczyńcom, zespół po raz pierwszy wyjechał na zagraniczny festiwal – Balkan Folk Fest w Bułgarii. Wyjazd ten z pewnością pozostanie na długo w pamięci „Kosynierów”, stał się on dla nich swego rodzaju motywacją, zapędem do dalszego działania. Po powrocie zespół ostro wziął się do pracy i już w sierpniu zaprezentował nowy, tradycyjny obrzęd dożynek wielkopolskich, który spotkał się z szerokim uznaniem. Kosynierzy zabłysnęli talentem aktorskim, okazało się również, że potrafią całkiem nieźle śpiewać .

„Kosynierzy” nie spoczywają na laurach, wciąż zdobywają doświadczenie. Obecnie w reperuarze zespoły znajdują się tańce i przyśpiewki z Dąbrówki Wielkopolskiej, Tańce i Przyśpiewki lubelskie, Tańce i przyśpiewki Spisza, tańce narodowe a także obrzędy Dożynek Wilekopolskich i Nocy Świętojańskiej .

Obecnie zespół tworzy grupa młodzieży w wieku 5-23 lat, zamieszkująca Janków Przygodzki, okoliczne wsie i miasta.

Zespół współpracuje z kapelą „Boćki”, z ZPiT „Przygodzice”, z Panem Romanem Gosławskim i Panem Leszkiem Łuczakiem.

Kierownikiem zespołu Pani Agata Niedzielska.

ZTL „Kosynierzy” należy do sekcji tańca ludowego Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach. Do roku  2021 znajdował się rónież pod opieką Stowarzyszenia „Rozwój i Edukacja” sołectwa Janków Przygodzki.

Kosynierzy od początku swojego istnienia korzystają z inflastruktury Szkoły Podstawowej w Jankowie Przygodzkim.

 

fot. Dawid Karwatka

OSP Przygodzice

osp przygodzice

 

Dane kontaktowe

ul. Wrocławska 52
63-421 Przygodzice

NIP: 622-23-98-087

Dyrektor: Robert Kaczmarek

Telefon/Fax: 62-592-70-11
e-mail: gokp@osw.pl

Urząd Gminy Przygodzice

logo-przygodzice

Odwiedziny

4168752
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Razem
5782
1287
7069
48904
4168752

Twoje IP: 3.92.91.54
Monday the 15th. Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach | 2013