Nasze sale do wynajęcia
Zespołu Pieśni i Tańca "Przygodzice"
Zajęcia plastyczne oraz zajęcia z Rękodzieła Artystycznego
Gminne Studio Piosenki
Sekcja Gitary Klasycznej
Zespół Tańca Ludowego "Kosynierzy"
Taniec współczesny
Zumba
Kółko fotograficzne

Stroje biskupiańskie trafiły do Zespołu Pieśni i Tańca "Przygodzice"

Utworzono: piątek, 16, październik 2020

Kilka dni temu otrzymaliśmy stroje biskupiańskie, które trafiły właśnie do Zespołu Pieśni i Tańca "Przygodzice". Młodzież z zespołu i kierownik sekcji Agata Niedzielska prezentują się w nich wyjątkowo okazale!
Cieszymy się, że Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach dokonał wszelkich starań i otrzymał dofinansowanie na te przepiękne stroje ludowe w kwocie 20.000 zł, w związku z realizacją projektu pt. „Tradycje kulturowe Biskupizny – zakup strojów ludowych", w ramach programu EtnoPolska 2020 Narodowego Centrum Kultury.

Program zakładał dofinansowanie zadań wzmacniających tożsamość kulturową i uczestnictwo w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. Wniosek o dofinansowanie został opracowany przez Agatę Niedzielską – kierownika sekcji GOK i Roberta Kaczmarka – dyrektora instytucji.

Gminny Ośrodek Kultury ubiegał się o zakup całych kompletów strojów damskich i męskich z regionu Biskupizny dla Zespołu Pieśni i Tańca "Przygodzice". Podstawowym założeniem zadania jest popularyzacja wielkopolskiej kultury biskupiańskiej oraz zwiększenie świadomości wagi tradycji zarówno pośród tancerzy jak i odbiorców twórczości zespołu.

Biskupizna to jeden z najbogatszych mikroregionów folklorystycznych w Polsce. Wyjątkowa muzyka, charakterystyczny taniec i przyśpiewki, instrumenty, gwara, oraz wyjątkowe stroje (z charakterystycznymi panieńskimi czepcami – kopkami) - to wszystko sprawiło, że mikroregion ten wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Wierzymy, że zakup strojów biskupiańskich oraz poszerzenie repertuaru ZPiT "Przygodzice" o ten region, znacząco wpłynie na atrakcyjność zespołu.

Realizacja zadania pozwoli członkom zespołu promować przepiękny folklor wielkopolski również poza granicami naszej gminy, w regionie, w całej Polsce jak i na arenie międzynarodowej. Choreografia do tańców biskupiańskich została opracowana przez Agatę Niedzielską, w związku z tym tancerze z ZPiT „Przygodzice" wkrótce rozpoczną jej naukę.

 

 

OSP Przygodzice

osp przygodzice

 

Dane kontaktowe

ul. Wrocławska 52
63-421 Przygodzice

NIP: 622-23-98-087

Dyrektor: Robert Kaczmarek

Telefon/Fax: 62-592-70-11
e-mail: gokp@osw.pl

Urząd Gminy Przygodzice

logo-przygodzice

Odwiedziny

1974373
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Razem
1094
1384
2478
40491
1974373

Twoje IP: 3.85.224.8
Monday the 26th. Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach | 2013