"Fabryka Kultury" w Przygodzicach

Utworzono: wtorek, 05, luty 2019

Dobiegła końca kompleksowa modernizacja i rozbudowa budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach dofinansowana z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+). Inwestycja kosztowała w sumie ponad 6 mln zł, z czego 4,1 mln zł to dotacja, po którą sięgnął samorząd gminy, pozostała kwota to środki z budżetu gminy Przygodzice.

Zakres wykonanych prac objął w dużym skrócie rozbudowę obiektu, przebudowę pomieszczeń, docieplenie i izolację fundamentów, ścian i dachu, a także wymianę pokrycia dachowego i wzmocnienie jego konstrukcji, wymianę drzwi i okien, modernizację istniejących instalacji. Zamontowano również panele fotowoltaiczne. Wrażenie robi szczególnie wnętrze GOK, dostosowane do potrzeb "fabryki kultury".

Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie 85 proc. kosztów kwalifikowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 dla projektów pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie gminy Przygodzice" i "Rozbudowa i przebudowa budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach".

Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach powołano uchwałą Gminnej Rady Narodowej 28 grudnia 1984r. Obecną siedzibę Ośrodka otwarto 21 listopada 1997 roku. Inicjatywa budowy (pierwotnie „Domu Strażaka") zrodziła się w październiku 1982 roku. Pierwsze prace ziemne związane z budową obiektu rozpoczęły się w 1989 roku. Budowa trwała 8 lat, kończąc się we wspomnianym 1997 roku. Po 9 latach, w roku 2006 oddano do użytku górną kondygnację budynku (poddasze). Po niespełna 22 latach doczekaliśmy się wspaniałego, nowoczesnego obiektu, długo oczekiwanego przez mieszkańców gminy, uczniów i pracowników kultury. Otwarcie zmodernizowanego obiektu nastąpiło w miniony piątek 1 lutego 2019 roku!

W budynku tym mają swoją siedzibę również Biblioteka Publiczna Gminy Przygodzice im. Gustawa Bojanowskiego, Ochotnicza Straż Pożarna w Przygodzicach, Ludowe Zespoły Sportowe i Klub HDK PCK „Warto Żyć dla Kogoś" Gminy Przygodzice.

Realizacja dwóch bardzo trudnych i rozbudowanych projektów, prace poza projektowe, sprawy budżetowe, koordynacja zadań i adaptacja pomieszczeń to nieoceniona praca władz i rady gminy Przygodzice, wykonawców i podwykonawców robót, inspektora nadzoru, projektanta, pracowników merytorycznych urzędu i warsztatów, pracowników ośrodka, biblioteki i OSP.

Na otwarciu zmodernizowanego obiektu nie zabrakło władz gminy, powiatu i województwa, wykonawców robót, kierowników i pracowników jednostek, rodzin występujących artystów, a także mieszkańców gminy Przygodzice. Poświęcenia sal widowiskowych dokonał ksiądz kanonik Marcin Taisner.

Część artystyczna to koncertowa wędrówka wokalno-instrumentalna, tańce ludowe, zespoły śpiewacze i finał zakończony klasyką z najwyższej półki. Dopełnieniem otwarcia były bardzo ciekawe prezentacje w wykonaniu Grupy Teatralnej „Łzy Feniksa".

Całości towarzyszyły gromkie brawa, nietuzinkowy humor, niezwykłe wizualizacje, a na zakończenie spotkanie towarzyskie.

fot. T. Wojtasik

Twoje IP: 34.235.143.190